Vybíráme kvalitní prodlužovací kabel venkovní, zahradní, domácí
Prodlužovací kabely jsou možná nejčastější a nejužitečnější věcí v domácnosti, kanceláři, v dílně, na stavbě nebo na zahradě. Existuje pro ně mnoho pojmenování: prodlužovačka, prodlužovák, prodlužovací kabel, prodlužovací zásuvka, prodlužovací přívod a možná ještě další. I když tyto prodlužovací kabely s vidlicí 230V na jednom konci a jednou či více zásuvkami na druhém konci kabelu netřeba představovat, je vhodné si připomenout v čem se liší různé typy a jak je správně používat. Pokud vyberete chytře kvalitní prodlužovací kabel, bude vám sloužit řadu let.
Domácí prodlužovací kabely
- Výhody: univerzální a snadné použití v domácnosti i kanceláři, velký výběr, jedna až šest zásuvek, délka kabelu od 1,5m do 10m, barevné provedení v bílé, černé, tmavě zelené (vánoční), růžové. Zajímavé vlastnosti: dětské clonky, vypínač, přepěťová ochrana, upevnění na stěnu.
- Nevýhody: riziko výběru laciného produktu nekvalitního výrobce, bez mechanické odolnosti, bez vyššího krytí (nevhodné do prašného a mokrého prostředí), nevhodné pro výkonná zařízení.
Prodlužovací kabely do domácnosti, kanceláří a všech interiérů jsou nejoblíbenější. Zároveň také často proklínané kvůli nekvalitnímu a lacinému provedení od některých zahraničních výrobců. Většinou jde o "čínské výrobky". Proto doporučujeme, vyhnout se produktům bez uvedeného výrobce či dovozce, certifikátů CE, RoHS a uvedených technických parametrů. Co může hrozit při používání nekvalitní prodlužovačky? Vlivem běžného opotřebení, stárnutí materiálu či otřesů při nárazu a pádům se kontakty zásuvek uvnitř mohou uvolnit. Když uvnitř prodlužovačky "něco chrastí" nebo vidlice spotřebičů nejdou zastrčit do zásuvek tak, jako u zásuvek ve zdi, je pravý čas, zbavit se takové vadné prodlužovačky. Další závadou bývá skřípnutý či vytržený kabel anebo jinak poškozená izolace kabelu. Nekvalitní elektrický kontakt v zásuvce nebo nalomené drátky v kabelu často způsobí přehřívání a poruchy.
Jak tedy poznat kvalitní prodlužovací kabel? Vybírejte z osvědčených výrobců, například Emos, Solight a podobných. Dále se zajímejte o technické parametry a celkové provedení prodlužovacího kabelu. Věnujte pozornost detailům, jako jsou dětské clonky ve zdířkách, zvyšující bezpečnost použití v prostorách s dětmi. Zkontrolujte také typ zásuvek prodlužovačky. V České republice se používá francouzský typ zásuvek (dvě zdířky a jeden kolík). Vidlice mnoha prodlužovaček na trhu jsou dokonce vhodné jak pro francouzský typ, tak i německý typ SCHUKO, který používá místo ochranného kolíku dva kontakty na horní a dolní straně vidlice. Prodlužovací kabel s vypínačem může a nemusí mít podsvícený vypínač doutnavkou či LED, i o to se zajímejte. Z technických parametrů je důležitý přívodní kabel. Pro většinu domácích spotřebičů postačuje prodlužovačka s kabelem průřezu 3x1,0 mm², pokud celkový výkon zapnutých spotřebičů nepřesáhne 3450 W. Nezapomeňte, že se výkony sčítají. Pro větší výkony až do 4140 W je doporučen kabel 3x1,5 mm². Pokud není u prodlužovacího kabelu uveden průřez, hledejte údaj maximální zátěž okolo 3680 W nebo jmenovitý proud 16 A. To je záruka bezpečného provozu. Pokud nechcete do prodlužovačky zapojovat vysavač, mikrovlnnou troubu, lednici a jiné výkonné spotřebiče, tak pro celkový výkon do 2760 W stačí kabel průřezu 3x0,75 mm².
Vyberte si z mnoha délek, počtu zásuvek a barev domácích prodlužovaček v provedení s/bez vypínačem nebo s možností montáže na stěnu. Nabízíme sortiment domácích prodlužovaček pouze s ověřenou kvalitou značek EMOS a Solight.DOMÁCÍ PRODLUŽOVACÍ KABELY
Venkovní prodlužovací kabely
- Výhody: odolnost proti povětrnostním vlivům, UV stabilita, vyšší krytí, jedna až čtyři zásuvky, délka kabelu od 10m do 25m, odolný plášť kabelu, gumové krytky zásuvek.
- Nevýhody: těžší, méně skladný, nevhodný pro domácí použití, vyšší tření gumového kabelu.
Venkovní prodlužovací kabely umožňují dlouhodobější použití ve venkovním prostředí. Mi Češi, jakožto národ zahrádkářů, máme v oblibě tyto prodlužovačky nejčastěji používat na zahrádkách malých i velkých k připojení všeho od sekačky na trávu a elektrického nářadí na stříhání plotu až po čerpadlo studny, filtraci bazénu, tlakové čističky WAP nebo elektrického přívodu zahradního altánku. Zde platí, že v jednoduchosti je síla. Čím méně složitý prodlužovací kabel je, tím bývá odolnější a má i delší životnost ve venkovním prostředí. Pro zahradní nářadí se nejlépe hodí delší zahradní prodlužovací kabel jen s jednou zásuvkou. Při výběru venkovního prodlužovacího kabelu věnujte pozornost hlavně odolnosti proti povětrnostním vlivům, tedy zejména UV záření a mokru. Takové prodlužovačky do venkovního prostředí poznáte zpravidla podle krytí minimálně IP44 a gumového kabelu, tedy kabelu s gumovou izolací a pláštěm typicky H05RR-F (ve starším značení CGSG). Gumové kabely a plastové materiály s UV stabilitou méně křehnou na slunci a díky tomu mají delší životnost. Kabely s PVC pláštěm lze také použít venku, ale jen po krátký čas, ideálně ve stínu a s krytím IP20 pouze za sucha.
Prodlužovací kabely na bubnu
- Výhody: bezpečné a rychlé odvíjení i navíjení kabelu, kompaktní konstrukce a držák pro lehké nošení, jedna až čtyři zásuvky, délky kabelu od 25m do 50m. Zajímavé vlastnosti: tepelná pojistka, natočené zásuvky, vyšší krytí zásuvek, speciální kabel odolný proti oděru, samonavíjecí prodlužovací kabel.
- Nevýhody: stabilní ocelový rám je zároveň těžší, při navíjení může vznikat kroucení kabelu, plastové části bubnu nemusejí být UV stabilní, dodržet zásady správného použití.
Uskladnění a namotávání kabelů s délkou přes 15 metrů začíná být problém. Ten řeší konstrukce prodlužovacího kabelu na bubnu. Součástí bubnu je obvykle čtveřice zásuvek a tepelná pojistka. Buben se otáčí v ocelovém rámu, který tvoří stabilní základnu. Celý prodlužovací kabel snadno přenesete kamkoliv díky držadlu. Na místě pak rychle odvinete i kabel dlouhý 50 m. Po skončení práce kabel snadno navinete a odnesete třeba do auta. Jde o velmi chytré, mobilní a robustní řešení. Proto se tyto prodlužovací kabely na bubnu nejvíce používají v domovních rekonstrukcích, na stavbách, ale i na větších zahradách. Při výběru zohledněte především typ kabelu, krytí, UV stabilitu, a celkové provedení. Lehčí je snadno přenosný, těžší je stabilnější. Obecně můžete vybrat prodlužovací kabel na bubnu pro vnitřní použití, venkovní na zahradu nebo stavební, keré jsou nejodolnější. Kabel pro vnitřní použití má zpravidla krytí IP20 a plastový buben. Venkovní zahradní prodlužovací kabel má ocelový rám, UV stabilitu a krytí IP44 nebo vyšší. Prodlužovačka na stavbu má také vyšší krytí a navíc mechanickou odolnost. Kvalitní modely mají místo plastového bubnu plechový buben a jsou tak celokovové. Při vybírání zohledněte i takové detaily jako natočení čtyř zásuvek, nebo to, na jakou stranu se odklápí víčka zásuvek.
Při používání platí důležité pravidlo: nikdy nepoužívejte prodlužovací kabel v navinutém stavu! Nejprve odviňte kabel a poté jej zapojte do zásuvky a připojte spotřebič. Pokud by procházel elektrický proud navinutým kabelem na bubnu, vytváří indukci jako cívka. Důsledkem je, že část elektrické energie se mění v teplo a ohřívá kabel. Indukce má také nepříznivý vliv na zapojené spotřebiče. Další rada se týká venkovního použití. Pokud prodlužovací kabel používáte venku na slunci, může se stát, že najednou přestane fungovat. Většinou nejde o závadu. Zapojený kabel ležící déle na slunci se pravděpodobně přehřál a tepelná pojistka s termostatem vypnula obvod. V takovém případě stačí ochladit kabel, umístit jej do stínu a chvíli počkat. Poté lze prodlužovací kabel znovu používat. Tepelná pojistka chrání kabel před zničením teplem. Při navíjení kabelu na buben dávejte pozor aby se kabel nepřekroutil nebo neskřípnul.
Vyberte si různě dlouhé zahradní prodlužovací kabely na bubnu do každého počasí, nebo kvalitní prodlužovací kabely na bubnu k profesionální rekonstrukci a na stavbu. Nabízíme sortiment prodlužovacích kabelů na bubnu profesionální značky Brennenstuhl s německou kvalitou, které vám budou spolehlivě sloužit po mnoho let.
PRODLUŽOVACÍ KABELY NA BUBNU
Prodlužovací kabely na stavbu
- Výhody: vyšší krytí do prašného a mokrého prostředí, odolný gumový kabel a krytky zásuvek, utěsnění průchodu kabelu, vyšší mechanická odolnost, delší životností než domácí prodlužovačky.
- Nevýhody: menší výběr počtu zásuvek a délek kabelu.
Pro použití na staveništi, v průmyslu nebo do dílny jsou potřeba tyto odolné prodlužovací kabely s vyšším krytím proti prachu a vodě od IP54. Dále také vyšší mechanickou odolnost, například IK08. Běžně se stávají situace, kdy prodlužovačka spadne na tvrdou podlahu nebo na ní upadne kladivo či jiné nářadí. Navíc, při řezání vzniká mnoho pilin, které se lehce dostanou do zdířek nekrytých zásuvek prodlužovačky. Zjištěním krytí IP a odolnosti IK při výběru máte jistotu, že vybavíte dílnu bezpečným prodlužovacím kabelem. Takové odolné prodlužovačky mají často gumové krytky či víčka všech zásuvek. Doporučujeme také prodlužovací kabel s vypínačem a montáží na stěnu.
Ať už hledáte prodlužovací kabel pro jakýkoliv účel, do různě náročného prostředí, u nás si vyberete.