Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Jak vybrat chráničku kabelu

Kabelové trasy se neobejdou bez chrániček, husích krků a trubek. Jde o nejčastější ochranu uložených kabelů před vnějšími vlivy, pro spolehlivou elektroinstalaci fungující desítky let. Nabízíme velmi obsáhlý sortiment chrániček všech druhů od výrobce KOPOS a dalších. Poradíme, jak se v nich vyznat a podle čeho vybrat tu správnou chráničku.

Podle čeho vybrat chráničku?

Chránička "husí krk" i trubka slouží především k mechanické a chemické ochraně pevně uložených kabelů tak, aby byla zajištěna spolehlivá funkčnost elektroinstalace po desítky let. Použití chráničky obvykle udává projektová dokumentace na základě norem, podmínek prostředí a zkušeností. V každém případě je užitečné vyznat se ve vlastnostech chrániček. V první řadě vybíráme chráničku podle mechanické odolnosti, přesněji pevnosti v tlaku udávanou v jednotkách N / 5 cm (maximální síla působící na délku 5 cm). Dělí se do tříd podle ČSN EN 61386-1 ed.2: velmi nízká 125 N, nízká 320 N, střední 750 N, vysoká 1250 N a velmi vysoká 4000 N.

Dále je velmi důležitý materiál chráničky, který rozhoduje o použití v prostředí se speciálními nároky na ochranu osob, nehořlavost či UV stabilitu. Speciální nároky také musejí splňovat chráničky určené k zalití betonem. Bezhalogenový elektroinstalační materiál se používá v prostorech s vyšší ochranou osob i majetku: veřejné prostory, nemocnice, školy, divadla, letiště, nákupní centra a další. Výhodou je kombinace bezhalogenový materiál s nízkou kouřovostí, pro ochranu osob při požáru.

 

Druhy ohebných trubek - husí krky

KOPOS MONOFLEX – ohebné trubky PVC s nízkou mechanickou odolností 320 N pro instalaci na povrch, do omítky nebo pod omítku. Vhodné do dutých stěn, příček, stropů a dřevostaveb. Dostupné s průměry 16 - 50 mm.

 

KOPOS SUPER MONOFLEX – ohebné trubky PVC se střední mechanickou odolností 750 N pro instalaci na povrch, do omítky nebo pod omítku. Vhodné do dutých stěn, příček, stropů a dřevostaveb. Dostupné s průměry 16 - 50 mm. Také v provedení KOPOS SUPER MONOFLEX HFPP ohebné trubky PP bezhalogenové, samozhášivé a s nízkou kouřovostí.

 

ENERGY S-130 – flexibilní trubky PVC UV stabilní a samozhášivé, s hladkým povrchem, vyztuženy spirálou, se střední mechanickou odolností 520 N. Pro venkovní instalace. Dostupné s průměry 16 - 50 mm.

 

KOPOS LPE-1_A – ohebné trubky PE bezhalogenové, s nízkou mechanickou odolností 320 N, pro zalévání monolitickou betonáží, dostupné s průměry 16 - 40 mm.

 

KOPOS LPE-2 – ohebné trubky PE bezhalogenové, s velmi nízkou mechanickou odolností 125 N, pro instalaci v betonových prefabrikátech, dostupné s průměry 18,7 - 42,2 mm.

 

KOPOS APAFS, APACS – ohebné trubky PA UV stabilní, samozhášivé a bezhalogenové, s nízkou mechanickou odolností 320 N. Pro venkovní instalace. Dostupné s průměry 15,8 - 79,3 mm.

 

KOPOS SPIROFLEX – pružné trubky PVC s hladkým povrchem, vyztuženy spirálou, s nízkou mechanickou odolností 320 N. Pro systémy s mechanickým namáháním v průmyslu a strojírenství. Dostupné s průměry 20,7 - 38 mm.

 


Jak protáhnout kabel chráničkou?

Kabely se protahují skrz chráničku uvázáním za protahovací strunu (též protahovací pero) a zatažením. Hlavní faktor ztěžující protažení kabelu je tření. Doporučuje se kabelová trasa s maximálně dvěma ohyby a využít prostor chráničky z 50 - 60 %. Ke snížení tření pomáhá speciální lubrikant na kabely nebo lze použít i mýdlovou vodu. Vždy je snadnější protáhnout všechny kabely (kabelový svazek) najednou, než přidávat kabel dodatečně.

Některé chráničky mají protahovací drátek již od výrobce. Chráničky KOPOS s drátem mají kód ..D, například 1416E_K50D. Vlastní protahovací struna se vyplatí, pokud protahujete kabely často nebo potřebujete dodatečně zavést či vyměnit kabel v instalované chráničce.



Ukázali jsme rozdíly nejpoužívanějších chrániček kabelů, takže už vás nezaskočí široký výběr chrániček značek KOPOS a dalších u nás.

CHCI CHRÁNIČKU