Vybíráme LED žárovky - patice, jas a jiné parametry
Podle čeho vybrat LED žárovku aby vás příjemně překvapila? Nabízíme rychlý přehled těch nejdůležitějších parametrů, piktogramů a rozdílů LED žárovek pro snadnější orientaci při nákupu.
Patice LED žárovek
Nejprve vybíráme patici, abychom měli jistotu, že žárovka půjde zašroubovat do objímky svítidla. Nejpoužívanější patice LED žárovek jsou standardní závitová E27 a menší verze E14. Dále, u bodových žárovek na napětí 12 V se používá nástrčná GU5,3 se dvěma piny a s napětím 230 V nejčastěji bajonetová GU10 se dvěma kolíky.
Tvar a velikost LED žárovek
Při výběru žárovky jsme limitováni velikostí a tvarem daného svítidla, proto existuje řada různých tvarů a velikostí žárovek. Nejznámější tvar žárovek je A60, tedy hruška průměru 60 mm, která je dimenzovaná pro většinu stropních svítidel na trhu. další velikosti hruškovitého tvaru jsou A67 a A70.
Do lustrů a menších nástěnných či stropních svítidel se tradičně používají žárovky tvaru svíčka. Naopak do stojacích lamp můžete často použít i okázale velkou žárovku GLOBE, která se s dekorativními filamenty stává také designovým prvkem. Pro stolní lampičky, kam by se nevešla žárovka A60 je ideální tvar mini GLOBE G45. A fotografové jistě znají tvar reflektorových žárovek R50 do směrově nastavitelných lamp.
Pro oblíbená bodová svítidla „bodovky” jsou určeny halogenové či LED žárovky velikosti MR16. Žárovky s jednoduchou paticí GU5,3 stačí zasunout do objímky a jsou vhodné do stropních podhledů. Bajonetová patice GU10 zajišťuje žárovku proti vypadnutí a více se užívá ve směrových svítidlech lištových systémů.
Spotřeba a jas - watty a lumeny
Jas či intenzita světla žárovky je klíčová vlastnost. Stále přežívá zvyk z dob klasických žárovek s žhavým vláknem, že jas světla určuje spotřebu ve wattech (nepřesně výkon). Dnešní LED technologie mají různou efektivnost a proto přesný údaj o jasu LED žárovky poskytne jen světelný tok v lumenech (lm). Spotřeba ve wattech (W) se mění s vývojem LED technologie. Jednoduše platí: čím novější a úspornější LED technologie, tím se pro stejný světelný tok (lm) snižuje spotřeba (W). Poměr lumeny ku wattům je světelná účinnosti (lm/W).
Dněšní technologie LED žárovek se dělí na SMD čipy a filamenty. SMD LED čipy jsou vybaveny mléčné LED žárovky. Jejich výhodou je velký rozsah světelného toku 470 - 1500 lm (ekvivalent 40 - 130 W klasické žárovky) a dlouhá životnost 25 000 až 40 000 hodin i neoslňující světlo díky mléčnému difuzoru. Nevýhodou je energetická třída E-F a s tím související světelná účinnost 90 až 110 lm/W. Druhá technologie - filamenty, dnes nabízí ultra úsporné čiré LED s filamenty, které mají nejvyšší energetickou třídu A, světelnou účinnost 210 lm/W a životnost 25 000 až 40 000 hodin. Zatím však dosahují jen středních světelných toků 480 - 850 lm (ekvivalent 40 - 75 W klasické žárovky) a bez difuzoru mohou oslňovat.
TIP na nejúspornější svícení
- Pokud chcete žárovku do svítidla s mléčným difuzorem, vyberte čirou LED žárovku (s filamenty). Ty nejúspornější spadají do energetické třídy A, dosahují světelné účinnosti okolo 200 lm/W. Jako náhrada za 60W průmyslové žárovky vám postačí pouze 4W!
- LED žárovku s mléčným difuzorem (a LED čipem) vybírejte spíše do lamp a svítidel bez difuzoru či stínítka nebo pro dosažení vyššího jasu (světelný tok nad 850 lm).
Jas světla - Kolik LED žárovek do místnosti?
V otázce o jasu světla stačí spočítat plochu místnosti a vybrat tolik LED žárovek abychom v součtu získali požadovaný světelný tok (lumeny). Pro jednoduchost uvádíme příklady získané z přibližných doporučených hodnot osvětlení v luxech násobených plochou místnosti.
- Obývací místnosti: 150 - 300 lm na každý 1m² podlahy, konkrétně pro místnost 20 m² potřebujeme 3000 - 6000 lm, obvykle 2 až 4 LED žárovky.
- Ložnice, chodba: 100 - 200 lm na 1m², konkrétně pro místnost 20 m² potřebujeme 2000 - 4000 lm, obvykle 2 LED žárovky.
- Kuchyně, pracovní kout, dílna, kancelář, učebna: 300 - 500 lm na 1m², konkrétně pro místnost 10 m² potřebujeme 3000 - 5000 lm, obvykle 1 LED žárovka + podlinková světla či LED trubice.
Převod wattů z klasické žárovky
Při výměně žárovky se může hodit znát převody wattů. Orientačně platí, že spotřeba mléčné LED žárovky je 7,5 až 10 krát menší než spotřeba klasické (průmyslové) žárovky o stejném jasu. Čiré LED žárovky nemají světlo tlumené mléčným difuzorem a stačí méně wattů pro stejný výsledný jas. Na příkladech to vypadá takto:
- LED 4 - 5 W svítí jako klasická 40 W
- LED 6 - 8 W svítí jako klasická 60 W
- LED 10 - 13 W svítí jako klasická 100 W.
Co lze vyčíst z energetického štítku
Základní informaci o spotřebě a ekonomickém provozu všech spotřebičů, včetně žárovek, dává energetický štítek aktuální verze 2019/2015, používající třídy A - G. Přesnější údaj o spotřebě LED žárovek však poskytne zmíněná světelná účinnost (lm/W). Čím vyšší hodnota, tím úspornější je LED technologie.
Barva světla
Každá LED žárovka vyzařuje bílé světlo, ale některá více do žluta a jiná do modra. Teplota chromatičnosti je odborný název pro teplotu bílého světla či zkrátka barvu světla vyjádřenou v kelvinech (K), jako teplotu. Je důležité zvolit pro každou činnost i denní dobu správnou teplotu světla. Proč? Lidské tělo (stejně jako všechna zvířata a rostliny) je zvyklé na proměnnost slunečního světla v denních cyklech. Při teplém světle (ráno a večer) se nám v těle vyplavuje melatonin a přes den naopak kortizol. Teplota světla tedy ovlivňuje naší aktivitu. Proto se doporučuje použití:
- teplá bílá WW (2700 - 3000 K) pro odpočinek, osvětlení v ložnici
- neutrální bílá NW (4000 - 5000 K) pro univerzální použití v domácnosti, kanceláři, škole
- studená bílá CW (6000 - 6500 K) pro soustředění při práci, osvětlení pracovního stolu, dílny, výrobní haly.
Životnost, stmívatelnost a další parametry
Některé důležité piktogramy se kterými se můžete při výběru LED žárovky setkat:
- Životnost: průměrná životnost garantovaná výrobcem, dnes standardně 15 000 až 25 000 h. Životnost žárovky 15 000 h si můžete představit jako svícení 8 hodin denně po 5 let, životnost 25 000 h znamená 8 hodin denně po 8 let. Jde ale o průměrnou hodnotu dle směrnice ErP.
- Rozsah pracovní teploty okolí: většina LED žárovek má dostačující rozsah pro vnitřní a venkovní použití po celý rok.
- Stmívatelnost: pokud symbol není přeškrtlý, lze světlo bez problémů ovládat běžným otočným stmívačem do zdi, například od ABB, Schneider Electric či Legrand.
- Index podání barev Ra CRI nebo reprodukce barev je hodnota věrnosti barev prostředí osvětleného LED zdrojem: hodnota Ra 80 standardně dostačuje. Pro speciální účely k osvětlení ovoce a zeleniny nebo v laboratoři se používá Ra 90 až 95. Přirozený zdroj světla, Slunce má Ra 100.
LED žárovky všech velikostí, výkonů a barev najdete u nás.