Vybíráme pohybové čidlo a přítomnostní čidlo
Jak správně vybrat pohybové čidlo nebo čidlo přítomnosti? Čidlo pro otevírání dveří, spínání osvětlení veřejných prostor, domovních schodišť, moderních domácností nebo toalet. Zvyšují úroveň automatizace a snižují výdaje za elektřinu.
Senzory pohybu (též pohybová čidla či snímače pohybu) již dlouho patří mezi prvky vnitřní i venkovní elektroinstalace. Běžně slouží jako součást zabezpečovacích systémů, otevírání dveří, spínání osvětlení veřejných prostor, domovních schodišť, moderních domácností nebo toalet. Zvyšují úroveň automatizace a snižují výdaje za elektřinu. Mají opravdu široké použití. Od toho se odvíjí také bohatá nabídka provedení a funkcí pohybových a přítomnostních čidel. Níže poradíme, jak vybrat správné pohybové čidlo.
Důležité parametry čidel
Nejdůležitější parametr všech pohybových čidel je velikost detekované oblasti: vertikální úhel, horizontální úhel a vzdálenost či poloměr oblasti. Pohybová čidla mohou mít integrovaný časový spínač, soumrakový senzor nebo citlivý senzor přítomnosti. Užitečná je možnost nastavení citlivosti, okolního jasu (teploty) a doby sepnutí. Samotný senzor potřebuje ještě spínací přístroj.
Rozdíly mezi PIR a HF senzory
Infračervené PIR čidla jsou úsporná, ale citlivá na změnu teplot.
Mikrovlnné HF senzory jsou spolehlivé, nenápadné, ale s vyšší spotřebou.
Základním typem senzorů jsou PIR čidla. Jsou to pasivní infračervené detektory reagující na změnu teploty. Jejich výhodou je dlouhá životnost, téměř nulová spotřeba energie a dobrý poměr cena / výkon. Při správném nastavení PIR čidlo zaregistruje jen větší zdroje tepla - osoby. Tyto detektory existují v mnoha provedeních. Záleží na učelu použití a místě instalace. Nevýhodou je, že při změně teploty v místnosti nepracují správně (např. krb, větrání). Při pohybu (osoby) přímo k senzoru mají nižší citlivost.
Pokročilejším typem senzorů jsou HF senzory nebo též mikrovlnná čidla či radarový senzor. Jsou to aktivní elektromagnetická čidla reagující na věškerý pohyb. Mezi výhody patří vysoká spolehlivost (v porovnání s PIR čidly), nejsou citlivé na teplotu a mohou být umístěny v interiéru i exteriéru, mohou být schované za difuzorem svítidla či jiným plastovým krytem. Nevýhodou je, že vysílají mikrovlnný signál který detekují a tudíž potřebují napájení.
Spínací prvek čidel
Spínacím prvkem pro osvětlení (LED žárovky, úsporné kompaktní žárovky, zářivky,..) a ventilátory jsou nejčastěji relé nebo triak. Relé jsou univerzálnější spínací prvky. Triaky umožňují, na rozdíl od relé, regulaci jasu žárovek, ale nelze je použít na neohmickou zátěž (cívky, elektronické zdroje LED, zářivky).
Nástěnná čidla místo vypínače
Pokud hledáte automatický spínač na zeď v místnosti, plně vyhoví senzor s rovinným snímáním.
Výhody: snadná instalace namísto běžného vypínače. Přístroj může být instalován stejně jako vypínač do přístrojové krabice do zdi / do parapetní lišty s lištovou krabicí apod. Při vhodné montáži a nastavení senzor nezachytí pohyb domácích mazlíčků, pouze osob.
Nevýhody: nelze jej výškově naklápět, proto musí být umístěn ve výšce, ve které snímá všechny lidské postavy. Snímá jen rovinu (ne prostor).
Nástěnná pohybová čidla jsou velmi užitečná ke spínání osvětlení schodišť.
Pohybová čidla ABB
Doporučujeme pohybová čidla ABB. Tyto snímače pohybu nabízí kvalitu ABB a výběr mnoha designových řad a barev, stejně jako oblíbené vypínače a zásuvky. Vynikají vysokou spolehlivostí a využijete široké zázemí přístrojů ABB s řadou dalších výhod.
- Stačí nasunout. Výměna detektoru je jednoduchá, nevyžaduje výměnu silové části.
- Úhel 180°. Čidlo snímá v jedné rovině o úhlové šířce 180°.
- 3 nastavení. Lze nastavit prahové osvětlení, citlivost snímání a zpoždění vypnutí.
- Tlačítko. Tlačítkem na přední straně senzoru lze změnit dobu zpoždění vypnutí.
Charakteristika snímané oblasti rovinných snímačů pohybu ABB
Kompletace čidla ABB: snímač pohybu zkombinujete se silovou částí (spínacím přístrojem) podle druhu a velikosti zátěže. Snímač doplníte o rámeček. Spínací přístroje níže lze zkompletovat s designovými řadami ABB Swing® (L), Tango®, Levit®, Neo® (Tech), Element®, Time® (Arbo). Na výběr máte 3 spínací přístroje:
Přístroj spínací pro snímače pohybu (ABB 3299U-A00006), spíná 1x relé.
Funkce: jedno relé spíná zátěž s příkonem až 2300 W. Je možné zapojit více přístrojů paralelně.
Přístroj spínací pro snímače pohybu (ABB 3299U-A00007), spíná 2x relé.
Funkce: pohybové čidlo ovládá první relé. Cca 3 minuty po sepnutí prvního relé se sepne druhé relé. Cca 5 minut po vypnutí prvního relé se vypne druhé relé. Připojená zátěž max. 3A.
Stropní čidla 360° - velmi nenápadná
Stropní pohybová čidla jsou nenápadná a vhodná pro jakoukoliv místnost či chodbu.
Stropní čidlo samostatně nebo uvnitř svítidla
Pohybová čidla 360° s plným úhlem snímání jsou univerzálnější než rovinná čidla a lze je umístit kamkoliv na strop místnosti nebo na stěnu. Výhody: senzory snímají v kuželu 360° - dvě na sebe kolmé roviny. Kužel není většinou zcela kruhový, ale oválný. Při instalaci více senzorů pokryjete spolehlivě i tu největší místnost. Nevýhodou je omezený dosah (většinou 4m) a tím i omezená výška stropu (např. velké haly a výstavní místnosti s vysokými stropy).
Charakteristika snímané oblasti stropních snímačů pohybu ABB
Nástěnné 360° snímače ABB jsou univerzální, s montáží na stěnu i na strop.
Stropní 360° snímače Greenlux přinášejí nenápadnost i rozmanitý výběr vestavných a přisazených senzorů.
Stropní / nástěnné svítidlo s pohybovým senzorem je kompletním řešením. Jednoduchá instalace a dekorativní vzhled z něj činí dobrou volbu pro instalace do domácností. Nabízíme široký výběr svítidel Greenlux s buď PIR čidlem nebo HF senzorem. Často lze připojit další samostatné PIR nebo HF čidlo. Tím pokryjete větší prostor detekce.
Stropní a nástěnná svítidla s pohybovým čidlem Greenlux - infračervená PIR nebo radarové HF senzory jsou ukryté uvnitř svítidla.
Detektory přítomnosti jsou spolehlivé
Čidla přítomnosi (nebo přítomnostní čidla) se liší od pohybových PIR čidel citlivostí i počtem funkcí. Čidlo přítomnosti obsahuje PIR senzor a citlivý PIR senzor, který je schopen registrovat i nepohybující se osoby (a jiné tepelné zdroje). Dále také obsahuje soumrakové čidlo, které umožňuje zapínat osvětlení při nedostatku světla v místnosti. To činí z čidel přítomnosti vysoce spolehlivý autonomní prvek s nízkou spotřebou, jež zajistí osvětlení místností (např. toalet v restauracích) kdykoliv je třeba.
Doporučujeme: Čidlo přítomnosti PD 360/8 Basic (bílá) - spolehlivé a účinné stropní čidlo, rychlá instalace.
Venkovní čidla nejen proti zlodějům
Venkovní pohybová čidla mohou ovládat vstupní dveře nebo osvětlení.
Venkovní čidlo ovládá automatické dveře anebo pomáhá hlídat objekt.
Venkovní pohybová čidla jsou často naklápěcí rovinná pohybová čidla s IP krytím minimálně IP44 a nástěnnou montáží. Vhodné pro hlídání objektů - zapínání venkovních reflektorů a venkovních svítidel při přiblížení osob. Časté použití je senzor dveří prodejny, obchodu, firmy apod. Další praktickou variantou provedení jsou venkovní reflektory s pobyhovým čidlem. Obvykle se instalují kolem hlídaných objektů - hlídaná parkoviště, soukromé pozemky apod.
Nabízíme také venkovní pohybová čidla PIR a reflektory s čidlem pohybu.
To byla nejčastěji instalovaná pohybová čidla a čidla přítomnosti. Věříme, že vám tento článek pomohl s výběrem. Ať už PIR nebo HF čidlo. Pohybové nebo přítomnostní čidlo. Montáž nástěnná, stropní či venkovní. Samostatné čidlo anebo svítidlo s čidlem. Pohybová čidla vám vždy pomohou, šetří energii a přináší větší pohodlí a bezpečnost.